نقدوبرسی بازی
0 دیدگاه

Battle Chasers: Nightwar

توسطدردوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷
 

خیلی کلیشه ای است که در ابتدای مقاله بگوییم ژانر فلان جزو محبوب ترین ژانرها است و ….. ژانر نقش آفرینی یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین (اگر نگوییم محبوب ترین) شاخه های بازی های رایانه ای در دنیاست که با گذر زمان از سال های دور تا به امروز محبوبیت آن در دنیا بیشتر و بیشتر شده است!!! البته در کشور ما کمی اوضاع فرق می‎کند و این سبک واقعا تا چند سال قبل نه تنها زیاد شناخته شده نبود اما ظرف چند سال اخیر بازیبازان کشورمان نیز بسیار به این ژانر روی آورده اند که این هم یک دلیل واضح دارد. دلیل این افزایش محبوبیت آن است که در زمان‌های گذشته حرف اول و آخر را در نقش آفرینی، بازی های ژاپنی می زدند و این عناوین JRPG برای بسیاری از افراد در دنیا و خصوصا در کشور ما واقعا قابل بازی نبودند و بازیبازان ایرانی و بسیاری از بازیبازان دنیا حتی توانایی استفاده از منوهای آن ها را نیز نداشتند چه رسد به مبارزات تاکتیکی و نوبتی و شدیدا نیازمند استراتژی. با گذشت زمان و تسلط بازار غرب بر مارکت جهانی بازی های رایانه ای و در پی آن غلبه عناوین نقش آفرینی غربی بر بازی های ژاپنی، اوضاع خیلی تغییر کرد. البته جدا از این مورد، عوامل دیگری نیز در گرایش بازیبازان ایرانی به سمت نقش آفرینی دخیل بودند که از آن ها می توان به اطلاع رسانی وسیع‎ تر و دقیق‎ تر وبسایت ‎ها و مجلات مربوط به بازی ‎های رایانه ‎ای و انتشار عناوین نقش آفرینی غربی “بسیار با کیفیت” اشاره کرد که این موارد نیز باعث شدند تا سبک نقش ‎آفرینی در کشور ما نیز کاملا شناخته شده شود. در واقع اگر خیلی راحت بخواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم، در یک کلام باید گفت “نقش آفرینی های غربی بسیار مناسب تر برای بازیبازان راحت طلب تر هستند” و اکشن شدن مبارزات و از بین رفتن منوهای پیچیده و … سبب شدند تا سبک نقش آفرینی در دنیا و همین طور در کشورمان محبوب و محبوب تر شد و البته در این بین، ژاپنی ها همچنان به نقش آفرینی های خود وفادار مانده اند و JRPG هنوز هم در آنجا به طرزی دیوانه‎وار طرفدار دارد و هر ساله تعداد بسیار بسیار زیادی عنوان نقش‎ آفرینی ژاپنی، فقط در قالب نسخه ژاپنی در این کشور برای پلتفرم های مختلف به ویژه پلی استیشن و نینتندو منتشر می شود و در دیگر نقاط دنیا حتی نام آنها را نیز نمی شنویم.

در واقع از لحاظ جهانی می توان گفت بازی های JRPG نیز در مسیر افول عناوین ژاپنی که روزگاری قدرت مطلق بازار بازی های رایانه ای بودند قرار گرفتند و سازندگان ژاپنی در این مورد با حقیقتی تلخ روبرو شدند و دریافتند که یا باید فرنچایز JRPG خود را رها کنند، یا بایستی تنها به انتشار در ژاپن فکر کنند و یا اگر خواهان سود جهانی هستند باید تغییراتی عمیق را در المان های بازی خود به سمت غربی شدن اعمال کنند که مشاهده کنند آیا این ریسک جواب خواهد داد یا خیر و این گونه بسیاری از بازی های JRPG یا کنارگذاشته شدند و یا اینقدر تغییر کردند که دیگر نشان زیادی از بازی های اولیه ندارند. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که هنوز هم تعداد انگشت شماری از عناوین و فرنچایز های بزرگ و محبوب JRPG که در سراسر دنیا طرفداران خود را حفظ کرده اند و محبوبیت بالایی دارند و نسخه های غربی نیز برای آن ها منتشر می شود، وجود دارند و برخی از آن ها در گذر زمان، کم کم بسیاری از المان های خود را به نقش آفرینی های غربی متمایل کرده و تغییر داده اند، مثل مبارزات Turn-Based یا نوبتی که از پایه های عناوین نقش افرینی ژاپنی مثل فاینال فانتزی بوده اند ولی دیدیم که در نسخه‎های جدید مثل XIV و XV به جهت مقبولیت بیشتر بین کاربران نقاط مختلف دنیا، به مبارزات کاملا Real-Time یا همزمان تغییر یافته اند.

در این بین برخی سازندگان (که اکثرا غربی هستند) هم وجود دارند که بازی های نقش آفرینی که حالت تلفیقی از هر دو زیرشاخه ژاپنی و غربی را دارند، ساخته و به بازار عرضه می کنند. عناوینی که به نوعی ترکیبی از هر دوی این زیرشاخه ها هستند و از هر کدام المان هایی کلیذی و اساسی را به همراه خود دارا هستند. تعداد این گونه بازی ها اصلا زیاد نیست اما اگر سازنده ای بتواند این کار را با ریزبینی و دقت بالا به سرانجام برساند، عنوانی خلق خواهد شد که احتمالا هر دو قشر علاقمندان به نقش آفرینی های ژاپنی و غربی، به آن جذب خواهند شد. به عنوان مثال می توان گفت مبارزات نوبتی که تقریبا پایه اصلی بازی های نقش آفرینی ژاپنی کلاسیک بوده و هستند، با دنیا و تم داستانی و طراحی غربی ترکیب شود. عنوانی که امروز قصد داریم نقد و بررسی آن را برای شما انجام دهیم نیز یکی از همین نوع عناوین است که Battle Chasers: Nightwar نام دارد و موفق شده است به خوبی المان های مبارزات نوبتی را در یک عنوان نقش آفرینی با فضای غربی قرار دهد و ترکیبی شیرین و لذتبخش را پدید آورد. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی دقیق و جزء به جزء تمامی بخش های بازی Battle Chasers: Nightwar پرداخته و آن را برای شما عزیزان تحلیل نماییم تا هر چه بیشتر با نقاط قوت و ضعف این بازی آشنا شده و اگر این بازی زیبا را تجربه نکرده اید بتوانید در مورد علاقمندی یا عدم علاقه به تجربه آن تصمیم بگیرید و شاید به سراغ آن بروید. پس اگر به هر دلیلی به عنوان زیبای Battle Chasers: Nightwar علاقمند هستید در ادامه مطلب “نقد و بررسی بازی Battle Chasers: Nightwar” با من و گیمفا همراه شوید. لازم به ذکر است که این نقد و بررسی بر اساس نسخه پلی استیشن ۴ این عنوان صورت گرفته است.

در مورد داستان و روایت عنوان Battle Chasers: Nightwar باید گفت هرچقدر که نبردها و گیم پلی بازی شما را درگیر خود می کند و لذتبخش است، داستان بازی زیاد قابل قبول نیست و هیچ چیز خلاقانه و جذابی ندارد. بیشتر خط داستانی بازی در مورد متوقف کردن یک نکرومنسر شیطانی از انجام کارهای یک نکرومنسر شیطانی است!!! اما در زمینه شخصیت های بازی و روابط بین آنها، بازی خیلی بهتر عمل می کند. در واقع قویترین جنبه های روایت داسنان بر پایه روابط بین پروتاگونیست های بازی است که در Act نخست بازی شکل می گیرد. در واقع برای یک بازی که بر اساس یک محصول از قبل تولید شده (کمیک بوک های سری Battle chasers) ساخته شده است، زیاد هم این موضوع آزار دهنده نیست و بازیباز جدید که برای اولین بار است این نام را می شنود هم برای ورود به دنیای بازی و آشنایی با شخصیت ها، کار سخت و طاقت فرسایی در پیش ندارد. به نوعی می توان گفت شخصیت های بازی، هم برای افراد ناآشنا و جدید با این سری، به اندازه کافی ساده و قابل ارتباط برقرار کردن هستند و هم برای دوستداران و طرفداران این سری، پیچیدگی های خاص خود را دارند.

جالب است بدانید که با این که بسیاری از پیچیدگی های لازم برای خلق یک شخصیت قوی در این بازی و شخصیت های آن وجود ندارد و حتی اگر اصلا کمیک بوک سری را نخوانده باشید، باز هم با این شخصیت ها ارتباط برقرار می کنید و واقعا باید گفت آن ها هنرمندانه و عمیق خلق شده اند. بسیاری از سکانس ها و بخش های مورد علاقه من در Nightwar مربوط به تعاملات شخصیت ها در زمان استراحت با یکدیگر بود بود که یک گفتگوی کوتاه بین دو یا چند عضو  تیم انجام می شد و نگاهی کلی به شما از خصوصیات هر شخصیت و انگیزه های آن ها می داد. روابط بین شخصیت ها در بازی بسیار جذاب بود و از رابطه عاشقانه بین Red Monika و heroine Gully گرفته (که البته در نهایت هم یک شب رستگار می شوند!!) تا بحث های war-machine Calibretto و swordsman Garrison و… در مورد موضوعات مختلف، همه و همه بازی را بسیار زیباتر کرده اند. در واقع لحظاتی مانند این ها در عنوانی که بر پایه مبارزات پیچیده و مکانیک های دشوار بنا شده است، مثل یک داروی آرامش بخش هستند که بازی را از سطح مبارزات، به دل عواطف و نیازهای قلبی و احساسی شخصیت های بازی می برند.

مهمترین نکته در مورد این بازی آن است که Battle Chasers: Nightwar به طرز چشمگیری زیباست و دنیا و شخصیت هایی بی نظیر از لحاظ طراحی دارد که البته با توجه به وجود Joe Madureira غیر از این هم انتظار نمی رود. Joe Madureira یک هنرمند بی نظیر و فوق العاده قدرتمند در خلق کمیک بوک های فانتزی و خلق دنیاها و شخصیت های پیچیده و پر از جزییات است و می تواند دنیاها و شخصیت هایی را خلق کند که به حدی از لحاظ ظاهری خاص و جذاب و پر ابهت هستند که هیچ گاه از خاطر بازیبازها و کمیک دوستان نخواهند رفت. تنها کافیست برای شما دو نام را مطرح کنم تا دیگر خودتان توانایی این مرد هنرمند را کاملا دریابید. محال است است که کسی دو عنوان Darksiders و Darksiders 2 را تجربه کرده باشد و زیبایی و جزییات بی نظیر دنیای فانتزی این دو عنوان بی نهایت زیبا و ابهت و قدرت و عظمت War و Death از لحاظ ظاهری را هیچ گاه از یاد ببرد. تمامی این ها حاصل دست های هنرمند Joe Madureira هستند که بدون شک همین که نام او در بازی Battle Chasers: Nightwar به چشم می خورد باعث می شود تا به این بازی توجه ویژه ای کنیم.

بازی با یک سکانس سینماتیک بی نهایت زیبا با طراحی دستی آغاز می شود. استایل گرافیکی و هنری بازی فوق العاده جذاب است و کاملا مشخص است که از منبع الهام خود یعنی سری کمیک بوک، به زیبایی پیروی کرده است. با این که تنها چند عدد سکانس دیگر در بازی با کیفیت انیمیشنی سکانس ابتدای بازی وجود دارند، اما با این وجود باز هم Battle Chasers در کل روند بازی، دارای یک استایل هنری بسیار به یادماندنی و فوق العاده زیبا است که در لحظه لحظه بازی شما را به وجد می آورد. از خصوصیات اصلی دنیای فانتزی با تم استیم پانک بازی که به آن حس زنده بودن می دهد، جزییات بسیار زیاد محیطی هستند. انواع پرنده ها در نقشه بازی و مکان های مختلف آن دیده می شوند. سیاهچال ها پر هستند از انواع و اقسام آیتم ها در پیش زمینه و پس زمینه تصویر و همین طور انواع و اقسام آیتم های دارای مدل های ۳ بعدی در سراسر دنیای بازی به چشم می خورند و آن را بسیار خاص و زیبا جلوه می دهند.

این سطح از جزییات شما را وادار می کند که از اکتشاف و پیشروی دست نکشید و همچنان علاقمند به گشت و گذار در دنیای بازی باشید، زیرا می دانید که ممکن است در محلی خیلی نزدیک، یک محیط بسیار زیبا یا یک شخصیت عالی انتظارتان را بکشند. این موضوع مخصوصا با توجه به درجه سختی بالای بازی و پیچیدگی آن، بسیار برای انگیزه دادن به بازیباز برای ادامه بازی حیاتی است. در مورد Battle Chasers: Nightwar باید گفت در نگاه اول این طور به نظر می رسد که بازی ممکن است در زیر آوار پیچیدگی های بلندپروازانه خود باقی بماند و له شود اما این فقط در نگاه اول است و بعد از مدتی خواهید دید که بازی می تواند کاملا گلیم خود را از آب بیرون بکشد. این بازی نخستین عنوان استودیو Airship Syndicate به شمار می رود و در دنیایی اتفاق می افتد که توسط رئیس این استودیو که نامی بسیار آشنا برای کمیک بوک بازها و بازیبازها است، خلق شده است.

آقای Joe Madureira تاکنون سری کمیک بوک های زیادی را از Battle Chasers خلق کرده است اما لازم است اشاره کنیم که تجربه این بازی نیاز به آگاهی خاصی از اتفاقات سری کمیک آن ندارد. در عوض، این یک بازی نقش آفرینی است که برای افرادی ساخته شده است که شدیدا دلتنگ دوران عناوین کلاسیک دارای مبارزات نوبتی در یک دنیای فانتزی پر از جزییات هستند. البته Battle Chasers: Nightwar به طور کامل هم یک بازی الد اسکول نیست و در برخی بخش های خود کاملا مدرنیزه شده است (مخصوصا در نحوه چگونگی هندل کردن دنیای بازی) اما نشانه ها و الهام های واضح و مشخصی را از عناوین قدیمی این ژانر در خود جای داده است که برخی بهتر از عناوین اصلی و کلاسیک از کار در آمده اند و برخی هم ضعیف تر.

یکی از موارد نه چندان جالبی که این بازی از عناوین کلاسیک JRPG به ارث برده است، بالا رفتن مقیاس درجه سختی دشمنان در طول زمان است که آنها هم مدام با شما قوی تر می شوند. هر شخصیت قابل بازی دارای توانایی ها و سطح توانایی و درخت مهارت های مختص به خود است.  از آنجایی که تنها شخصیت هایی امتیاز تجربه دریافت می کنند که مستقیما در مبارزات شرکت داشته باشند و با توحه به این که تنها ۳ شخصیت همزمان می توانند در تیم حضور داشته باشند باید شخصیت هایی که برایتان مهم تر هستند و بیشتر به نوع بازی شما می خورند را انتخاب نمایید. البته برای این که همه شخصیت ها به حد هم برسند می تواند بارها و بارها مبارزات را با عوض کردن شخصیت ها تکرار کنید تا شخصیت های کمتر استفاده شده هم به حد شخصیت های فعال تر تیم شما برسند.

Battle Chasers: Nightwar در بخش سیاهچال های خود از سیستمی مدرن تر و منطقی تر نسبت به عناوین کلاسیک استفاده می کند. بازی تعدادی سیاهچال های انتخابی و اجباری دارید که بعد از آن که بار اول آن ها را به اتمام رساندید می توانید دوباره وارد آن ها شوید و این بار از سیستم خلق سیاهچال تصادفی استفاده می شود تا بازی متنوع تر شود. البته نه این که فکر کنید کاملا همه چیز تصادفی و متفاوت خلق می شود زیرا که تجربه کلی اتاق های سیاهچال در نهایت مشابه همان بار اول است، ولی پازل ها ممکن است فرق کنند و درب های ورود و خروج به سیاهچال نیز جاهایشان تغییر نماید.این موضوع سبب می شود تا از تکراری شدن انجام دوباره ماموریت سیاهچال دقیقا به مانند قبل، جلوگیری شود اما به هر حال دیدن دوباره و دوباره ۴-۵ نوع پازل ثابت و حل کردن آن ها می تواند خسته کننده و تکرارای شود.

غیر از سیاهچال ها، تعداد نسبتا زیادی از فعالیت های دیگر هم در بازی وجود دارند که می توانید آن ها را انجام دهید. از انجام مینی گیم ها گرفته تا شکار هیولاهای خاص (که در این ماموریت ها باید به دنیال یک هیولای خاص و منحصر به فرد بگردید و آن را از بین ببرید – یاد ویچر ۳ بخیر) و گشت و گذار در دنیای بازی و پیدا کردن آیتم ها و گنج ها در دنیای بازی. باید گفت قلب تپنده گیم پلی بازی در Battle Chasers: Nightwar سیستم مبارزات آن است. می خواهید بدانید سیستم مبارزات چگونه است؟ سیستم مبارزات Battle Chasers: Nightwar درست بر پایه هر عنوان دیگری در سبک کلاسیک JRPG بنا شده است. اما کاری که این بازی با این سیستم کرده است، چیزی است که تاکنون در هیچ بازی دیگری مشاهده نکرده بودم. تعداد زیاد حملات احتمالی و ممکن، مهارت ها، Perk ها، تغییر وضعیت شخصیت و ترکیب های ممکن در بازی، سبب شده است تا هر مبارزه در بازی تبدیل به یک تجربه کاملا منحصر به فرد شود و انگار که هر مبارزه خودش یک مینی گیم است.

صداگذاری شخصیت ها در Battle Chasers: Nightwar واقعا چشمگیر و قابل توجه و اصطلاحا Superb است و واقعا یکی از برترین صداگذاری هایی است که تاکنون در عناوین خلق شده توسط کمپین کیک استارتر مشاهده کرده ایم. هر شخصیت با این که به طور خیلی کامل و دارای دیالوگ های طولانی صداگذاری نشده است، اما به حد کافی دیالوگ و صحبت در بازی دارد که شما بتوانید کاملا شخصیت و خصوصیات شخصیتی او را بشناسید و با استایل خاص حرف زدن آن ها شوید و از علایق و انگیزه هایشان آگاه شوید و این بخش ها با بهترین کیفیت، صداگذاری شده اند. از لحاظ نوشتن، اجرا، صداگذاری و انیمیشن ها، واقعا سکانس های تعامل بین شخصیت های مختلف بازی فوق العاده دوست داشتنی و جذاب هستند و کمک زیادی به خسته کننده نشدن مبارزات پیچیده بازی کرده اند. اما برعکس صداگذاری، بازی در زمینه موسیقی متن چندان خوب عمل نکرده است و به هیچ وجه موسیقی های زیبا و شنیدنی را در طول بازی شاهد نیستیم و حتی بعد از پایان بازی شاید فکر کنید که آیا اصلا بازی موسیقی داشته است یا خیر؟! در واقع عنوانی با این گرافیک و دنیای زیبا و پر جزییات و صداگذاری عالی، می توانست از یک موسیقی متن زیبا بهره زیادی ببرد و پیشروی در بازی را برای بازیباز بسیار لذتبخش تر نماید.

Battle Chasers: Nightwar هم به مانند Child of Light یکی از بهترین راه های آشنا شدن علاقمندان نقش افرینی های همزمان با مبارزات نوبتی است و کاملا می تواند شما را با این نوع سیستم مبارزات آشنا کرده و شما را به آن علاقمند نماید. البته پیچیدگی مبارزات در این بازی بیشتر از عنوان child of Light است ولی باز هم با مقداری زمان گذاشتن و صبر کردن، یک تجربه بی نظیر از یک سیستم لذتبخش و مکانیک های فوق العاده هیجان انگیز مبارزات نوبتی را در اختیار شما قرار می دهد که باید در هر نبرد با تاکتیک و استراتژی کاملا صحیح، کار را پیش ببرید تا بتوانید موفق شوید.  Battle Chasers: Nightwar عنوانی است که تجربه ان کاملا ارزش وقت شما را دارد و برای علاقمندان به سبک نقش آفرینی و به ویژه دوستداران نقش آفرینی های کلاسیک و JRPG بازها، یک عنوان فوق العاده ایده آل و لذتبخش محسوب می شود که حیف است آن را تجربه نکنند و البته برای سایر بازیبازان نیز تجربه آن خالی از لطف نخواهد بود.

توضیحات
 
مثبت

گرافیک خیره کننده
موسیقی عالی
سیستم مبارزات جذاب
قیمت عالی

منفی

لود تایم زیاد

امتیاز نویسنده
 
گیم پلی

 
گرافیک

 
صدا

 
داستان

میانگین امتیازات

شناور برای رای دادن به
امتیاز کاربر
 
گیم پلی

 
گرافیک

 
صدا

 
داستان

میانگین امتیاز کاربران
2 رتبه بندی

شما این امتیاز را داده اید

توضیحات
 

Thanks to THQ Nordic to provide us a review code