نگاهی به بتلفیلد وان (Battlefield 1)

توسطدرشنبه ۱۷ تیر ۹۶
 

در طول تاریخ اقسام مختلف جهان به دلایل مختلف به جنگ با یکدیگر می تاختند گاهی بر سر غنایم و گاهی هم به خاطر اتفاقات مختلفی که رخ می داد!تا اسم جنگ برده می شود بی شک جنگ جهانی را یاد میکنیم؛جنگ جهانی اول یکی از رویداد ها و جنگ های مهم تاریخ بشری است،جنگی که باعث از بین رفتن جان میلیون ها انسان بی گناه شد و تغییرات زیادی را در کشور های دخیل ایجاد کرد.بازی های بسیاری در قالب داستان جنگ جهانی دوم ساخته شده است ولی در رابطه با جنگ جهانی اول به طور جدی چنین اتفاقی نیفتاده است. در ادامه نگاهی به بازی battlefield1 خواهیم داشت.

شاید قبل از Battlefield 1، شناخته شده ترین بازی در رابطه با جنگ جهانی اول را بتوان Valiant Hearts: The Great War نام برد؛بازی که توسط یوبی سافت،شرکت سازنده واچ داگز،ساخته شد و این جنگ را در قابی بسیار متفاوت با آنچه بود بیان کرد!اما استودیو دایس با این تفکر که بازی سازان هنوز تمام مسائل را در رابطه با این جنگ نگفتن،بازی بتل فیلد وان را معرفی کرد.
دایس به فکر این بود که بتل فیلد را به دنیایی دیگر ببرد و این کار را به کمک ویزرال گیمز،سازنده بازی Dead Space انجام داد ولی هیچ وقت نتوانست آن طور که باید و شاید خودی نشان دهد!

بعد از سری هاردلاین همه منتظر این بودند که دایس و همکارانش پیشرفتی چشم گیر را در سری بعد خود ارائه دهند و بتل فیلد وان این پیشرفت شگفت انگیز را به خوبی بیان میکند.
 Image result for battlefield 1

ما با بتل فیلد دزد شدیم،پلیس شدیم، به ویتنام رفتیم و حتی با بازی Battlefield 2142 آینده را پیش چشمان خود دیدیم ولی دایس با ساخت این سری از خود طرفدار های گیم و رقبا را آگاه کرد که این روز ها مال ماست!

با کم توجه ترین بخش بازی،یعنی بخش داستانی آن شروع میکنیم بخشی که با اینکه چند نفره بودن را پذیرفته ولی کمتر به آن توجه می شود.با اینکه بیشتر سری های این کمپانی دارای بخش داستانی بودند اما شاید نسخه های ۱ و ۲ Bad Company را به عنوان بیشترین دارنده بخش داستانی بتوان معرفی کرد.اما دایس در این نسخه توجه بیشتری به بخش تک نفره و داستانی نشان داده است.

بخش داستان های جنگی یا همان War Stories که بخش داستانی بازی می باشد شامل ۶ قسمت یا داستان مختلف است که به طور کامل ارتباطی با یک دیگر ندارند.شما در این داستان ها در نقش سرباز،خلبان،تکنسین تانک،سربازان ویژه وحتی لورنس عربستان و تیمش در صحرای این کشور بازی میکنید.این داستان ها هر یک در یک قسمت از این جنگ خاک خورده هستند  و حال هوای خاص خود را دارند.

Image result for battlefield 1

یک بخش داستانی که از آن معلوم است که دایس وقت زیادی را صرفش کرده و به بخش چند نفره و هیجان انگیز معروف است،موفق بوده و توانسته با شخصیت های مختلف و کات سین ها به این درجه برسد.داستان ها ممکن است از ۱۵ دقیقه تا یکی دو ساعت طول بکشند و همین باعث میشود که بخش داستانی را به کل در ۷ الی ۸ ساعت تمام کنید!این را میتوان یک حسن و در مقابل هم یک عیب دانست؛چرا که یک حرکت پیشرفت دار در بخش داستان سرایی است و از آن طرف هم ایراد های بسیاری دارد.

بخش تک نفره اگر چه بخش داستان هم دارد ولی گوینده های حرفه ای و موسیقی های بسیاری در آن به کار رفته و اکشن های فوالعاده ای دارد ولی به هیچ عنوان تاثیر گذار نیست.در واقع داستان ها قابلیت تاثیر گذاری روی مخاطب را ندارند و این به دلیل ساده بودن مراحل است زیرا تا اینکه به فکر ایجاد ارتباط با شخصیت می افتید داستان به پایان می رسد!

پیشرفت های شگفت انگیز بخش داستانی نسبت به نسخه قبل و راضی کننده نبودن آن

بتل فیلد ۱ نسبت به نسخه های گذشته در قسمت داستانی پیشرفت چشمگیری داشته ولی راضی کننده جلوه نداده است.ایرادی بزرگ که نظر کاربران را به خودش جلب کرد نشان ندادن تصویری بزرگ از جنگ جهانی اول است  که تنها در چند بخش این نکته رعایت شده است؛یعنی شما در هنگام بازی فقط در برخی از بخش ها حس درگیر شدن دارید و در مقابل بخش چند نفره بازی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

Related image

و اما بخش چند نفره

اما از بخش داستانی و تک نفره جدا شویم و به مهم ترین بخش بازی یعنی بخش چند نفره برویم.بی شک بتل فیلد وان نسبت به نسخه های گذشته از بهترین بخش چند نفره برخوردار است. در این بخش محیط‌های متنوع با نقشه‌هایی بزرگ، انواع و اقسام اسلحه‌ها و ماشین‌های جنگی و در مجموع هر چیزی که می‌توانید انتظار داشته باشید تا در یک میدان جنگ بزرگ و شلوغ ببینید،می بینیم. بر عکس بخش تک نفره، این بخش به خوبی می‌تواند با تعاریفی که از یک جنگ جهانی و بزرگ داریم، این حس را در شما به وجود بیاورد که واقعا در قلب یک جنگ تمام‌عیار قرار دارید.

گیم پلی و تیر اندازی چه در بخش داستانی و چه در بخش چند نفره مانند سری های گذشته است و بهتر یا ضعیف تر نشده است. این نسخه از شوتینگ و گیم پلی خوبی برخوردار است و لذت بازی را برای شما به ارمغان می آورد.

بخش چند نفره در این نسخه از ۴ قسمت Assault، Scout، Support و Medic تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها سلاح های متفاوت و قابلیت های اختصاصی خود را دارند.شاید بتوان گفت تنها امتیاز منفی برای بخش چند نفره،محدودیت هایی باشد که در قسمت شخصی سازی سلاح ها قرار دارد.اگر که نسخه های قبل بازی را تجربه کرده باشید شاید به سادگی نتوانید از کنار این ایراد بگذرید ولی بی شک گذشتن از کنار این ایراد مشکل است.باید توجه داشت که این مشکل فقط در بخش شخصی سازی سلاح ها قرار دارد و ایرادی در قسمت های دیگر بازی به طوری که مشخص باشد،وجود ندارد؛و نکته این است که بتل فیلد ۱ سلاح های متفاوت و شبیه سازی شده بسیاری دارد که این محدودیت ها به چشم نمی آید. در هر ۴ بخش این بازی سلاح های متفاوتی وجود دارد که با ارتقا سطح خود میتوانید تمامی آنها را آزاد و استفاده کنید.

Related image

بازی در کل دارای ۹ نقشه است که از صحرای عربستان شروع و تا کانال سوئز و کوهستان های ایتالیا ادامه پیدا میکند. طراحی نقشه ها با توجه به نقشه های واقعی و در برخی مواقع مجازی صورت گرفته است. ولی باید خوشحال باشیم که دایس وعده نقشه رایگان را داده که بعد از آن تعداد نقشه های رایگان به ۱۰ برسد. اگر از بازیکنان پیشین نسخه‌های مجموعه بتلفیلد باشید، حتما با حالت‌های چند نفره‌ای مانند کانکوئست، راش، دامینیشن و Team Deathmach آشنایی دارید. این حالت‌ها همه در بازی با همان سبک و سیاق سابق‌شان وجود دارند اما بازی دارای حالت‌های جدید چند نفره نیز هست.

 حالت Operation اصلی ترین حالت اضافه شده به بخش چنده نفره شناخته شده است. اگر ویدیو ها و تریلر های آعازین را دیده باشید میفهمید که این حالت بیشتر بر اتفاقات مهم جنگ جهانی اول رسیدگی میکند.اگر حالت  های کانکوئست و راش را بازی کرده باشید بدون تردید از این حالت لذت میبرید زیرا که این حالت ترکیبی از دو حالت مذکور است.علاوه بر حالت Operation،حالت War Pigeons هم اضافه شده که شما باید در این حالت پیغام خود را با کبوتر به توپخانه خودتان بفرستید تا این توپخانه حریف را بمباران کند. با این حال و با وجود دو حالت جدید اضافه شده بازی، همچنان تجربه مادهای راش و به خصوص کانکوئست که از حالت‌های اصیل و قدیمی بتلفیلد به حساب می‌آید، لذت بیشتری دارد.

Image result for battlefield 1 operations

در کل بتل فیلد یعنی کار تیمی و بازی کردن با کمک یاران و همراهان خود در بازی!شاید بتوان تنها حالتی که زیاد به کار تیمی نیاز ندارد را Team Deathmatch شمرد؛حالت های دیگر را هم میتوان بدون کار تیمی انجام داد ولی لذت خاصی از بازی کردن با همچین بازی با کیفیتی نخواهید برد! تمامی سری های بتل فیلد بر پایه Team Work ساخته شده و نسخه Battlefield 1 هم جدا از این قضیه نمی باشد .اگر به دنبال رتبه و تعداد افرادی که توسط شما کشته شده اند باشید سخت در اشتباه هستید!مهم پیروزی تیمی است که لذت بازی را بیش از دو چندان میکند. همین هم باعث می‌شود تا حساب این بازی از سایز شوترهای اول شخص جدا باشد.

Image result for battlefield 1 teams

همانطور که Battlefield  نشان داده بازی هایش از تخریب فیزیکی محیط و واقعی جلوه دادن محیط پیروی میکند که بی شک در نسخه یک این مجموعه هم نه کمتر بلکه بیشتر از این ویژگی استفاده شده است.داشتن این ویژگی به این منظور است که هنگام شروع شاید شما قسمت های سالم در محیط ببینید و این وقیق مثل اوایل جنگ جهانی اول است که اکثر محیط سالم بودند ولی با گذشت زمان چیزی جز برهوت باقی نخواهد ماند! این ویژگی به همراه گرافیک بالا و جلوه های بصری شگفت انگیز، نقشه های کم نقص و عظمت بیش از اندازه این بازی، از بتلفیلد ۱ یک شوتر لذت‌بخش و فوق العاده ساخته است.

در کل اگر این بازی را تجربه نکردید, حتماً آن را تجربه کنید به ویژه بخش چندنفره بازی که یکی از بهترین بخش های چندنفره این نسل به حساب می آید.

اولین نفر برای نظر باشید.
 
ترک یک پاسخ »

 

ارسال نظر 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.